THE IDIOT INDEX – EVERYTHING TO KNOW ABOUT!, HOW ELON APPLIES?

lets say you have brought a CHOCOLATE(250gm) for 10 gold coins , your friend finds it expensive and he decides to do a bit of research on why does the chocolate costs 10 Gold coins and he applies first principles thinking to it and he finds out for 1 kilogram of coca powder it costs 1 gold coin and the rest ingredients are available for 1 gold coin and the whole process may cost of 1Gold coin. that’s total of 3 gold coin for 1 kilogram of chocolate. But you bought it for 10 Gold coins.